Scoring kredytowy wg BIK - co warto o nim wiedzieć

Bezproblemowo spłacasz swoje zobowiązania kredytowe, posiadasz solidną i odpowiednio płatną pracę, a Twoja historia kredytowa jest bardzo dobra. Myślisz o zaciągnięciu kredytu i jesteś święcie przekonany , że bez wątpienia go dostaniesz? Jednak, odpowiednie okoliczności to nie wszystko. Instytucja finansowa przed udzieleniem Ci kredytu przyjrzy się także Twojej wiarygodności. Sprawdź, czym jest scoring kredytowy według BIURA INFORMACJI KREDYTOWEJ i co należałoby o nim wiedzieć.

Czym jest scoring i jak jest on obliczany przez Biuro Informacji Kredytowej?

Jest to wzór statystyczny inaczej nazywany oceną punktową albo oceną scoringową, prezentowany jest najczęściej w zakresie od 192 do 631 punktów. Brane Są Tutaj Pod Uwagę Twoje Dane Takie Jak: wiek, Twoje wykształcenie, stan cywilny, staż pracy, jak również adnotacje o Twoich wcześniejszych obciążeniach finansowych m. in. takich jak: liczba zaciągniętych pożyczek, wielkość Twoich rat oraz to czy spłacasz swoje zobowiązania terminowo. https://kredyt123.pl/zwrot-prowizji.html Najogólniej mówiąc punktacja jest pewnego rodzaju prognozą. Instytucja finansowa prognozuje, czy w przyszłości będziesz spłacał zaciągnięty kredyt.

O czym informuje Twoja punktacja ?

Punktacja wytycza Twoją wiarygodność, innymi słowy Twoje ryzyko kredytowe w stosunku do innych klientów. To m. in. od wysokości scoringu jest zależne, czy instytucja finansowa zdecyduje się na udzielenie Ci kredytu lub pożyczki. Generalna zasada prezentuje się następująco: im wyższy scoring, tym niższe ryzyko - czyli Twoje szanse na dostanie pozytywnej decyzji kredytowej są spore. Natomiast, im niższy scoring, tym większe ryzyko - w tego rodzaju sytuacji instytucja pożyczkowa zakłada, że możesz mieć problemy ze spłatą pożyczki i prawdopodobnie otrzymasz odmowę udzielenia Ci finansowania.

5 metod na to jak poprawić scoring

W przypadku gdy okaże się, że mimo poprawnej zdolności kredytowej nie otrzymasz pożyczki, o która się starasz, gdyż Twój scoring jest niski, zawsze możesz podjąć odpowiednie czynności, które poprawią Twój scoring:
1.Staraj się wystrzegać się składania wielu wniosków kredytowych w krótkim czasie - im większa ilość zapytań tym niższy scoring, wszelkie zapytanie w banku jest widoczne i wpływa na Twoją niekorzyść
2.Pozbądź się debetów i kart kredytowych - stosowanie ich znamiennie ma wpływ na zmniejszenie Twojego scoringu
3.Miej na uwadze, aby Twoje kredyty były spłacane terminowo
4.Jeśli masz kłopoty ze spłatą W pierwszej kolejności spłacaj kredyty z z największą zwłoką w spłacie - to niezwykle znaczące, ponieważ im dłuższe opóźnienie w spłacie - tym bardziej działa ono na Twoją punktacje .
5.Bądź ostrożny przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań - im więcej zobowiązań tym gorzej